NROS - Nadace rozvoje občanské společnosti: Pomáháte? Pomůžeme

Vila Čerych

vila cerych

Veřejná sbírka

V roce 2013 byla zahájena také veřejná sbírka na obnovu kulturní památky Vily Čerych a přilehlé zahrady. Dosud bylo vybráno téměř 40 000 Kč.

V uplynulých letech byl díky beneficím a sbírkám realizován například nákup instalace sedmi zahradních světel a dvanácti laviček.

Do veřejné sbírky se můžete zapojit i vy příspěvkem na konto sbírky 505333572/5500 nebo do kasičky přímo ve Vile Čerych.

 

O Vile Čerych

Vila Čerych se svou zahradou patří ke klenotům české předválečné architektury (styl art deco). Rodinné sídlo Čerychů navrhl přední český architekt Otakar Novotný, autor budovy slavného pražského Mánesa nebo obchodního a obytného domu nakladatele Štence v Praze. Dům se měl stát moderním reprezentativním sídlem, a tak byl vysokým společenským nárokům přizpůsoben vzhled vily i jejího okolí.

Rodina Čerychových, která zde od poloviny dvacátých let bydlela, budovu opustila krátce po komunistickém puči v roce 1948. Od té doby byl objekt využíván jako sídlo krajské politické školy Svazu československé mládeže a později jako zdravotnické středisko. Obdobně necitlivým způsobem se minulý režim postaral i o „údržbu“ výjimečné zahrady architekta Josefa Kumpána. Kultivovaná a promyšleně vysazovaná vegetace neúdržbou zplaněla a některé partie parku se proměnily v džungli.

Postupně chátral bazén a rozpadaly se treláže a altány. Růžová zahrada nadobro zmizela.

V roce 2001 získala vilu Nadace rozvoje občanské společnosti darem od bratří Čerychů, jimž byl dům s přilehlou zahradou vrácen v restituci. Vzhledem k poslání NROS a přání Ladislava a Jiřího Čerychových se vila stala osvětovým, vzdělávacím a kulturním centrem. Provozovatelem vzdělávacího střediska je občanské sdružení Centrum rozvoje Česká Skalice, které organizuje programy zaměřené na přeshraniční spolupráci, regionální rozvoj, obnovu venkova, profesionalizaci pracovníků neziskového sektoru a podporu místní kultury. Vila Čerych nabízí prostory pro semináře, konference a reprezentativní akce také jiným organizacím.

K vile neodmyslitelně patří Fond Čerych, který vznikl v roce 2005 počátečním vkladem Ladislava Čerycha ve výši 3 000 000 korun. V roce 2012 byl finančně podpořen také darem paní Georginy Steinsky ve výši 55 000 CAD (tj. 1 084 959 Kč) a zároveň byl přejmenován na Fond Ladislava Čerycha a Jana a Jiřiny Steinsky-Sehnoutka. Účelem Fondu je podpora rozvoje občanské společnosti a neziskového sektoru v ČR, evropské spolupráce a aktivit v místním a regionálním rozvoji.

Ve vile se také každoročně vyhlašuje Cena Ladislava Čerycha – je udělována osobám, které se významně zasloužily o rekonstrukci vily a přilehlé zahrady. Od roku 2004 se ve vile pravidelně konají Semináře o občanské společnosti, kterých se zúčastnila řada významných osobností českého politického, akademického a společenského života. Aktuální ohlédnutí za semináři o občanské společnosti naleznete zde.

V roce 2010 si vilu Čerych vybral zesnulý bývalý prezident a dramatik Václav Havel k natáčení filmové verze své divadelní hry Odcházení, která se stala jeho posledním uměleckým počinem.

Historii vily, aktuální program a podmínky pronájmu naleznete na www.vilacerych.cz.

(C) Copyright 2011 - Všechna práva vyhrazena