Neziskovky musí zapracovat na svých výročních zprávách

3. 2. 2020

Praha, 12. února 2020: Standardy a doporučení pro zpracování kvalitních výročních zpráv neziskovek dnes představila Asociace veřejně prospěšných organizací (AVPO ČR). Neziskovky se z materiálu mimo jiné dozví, jakou strukturu má výroční zpráva mít, jak nejlépe představit poslání organizace, zpracovávat finanční výkazy anebo uvádět organizační strukturu.

AVPO ČR tím reaguje mimo jiné na závěry průzkumu, který provedlo brněnské Centrum pro výzkum neziskového sektoru. Průzkum byl zaměřený na nadace. Této právní formě neziskových organizací nařizuje zpracování a publikování výročních zpráv zákon. „Pouze 90 nadací z 528 zveřejnilo všechny výkazy v průběhu své existence. Průzkum také ukázal, že zákonné povinnosti dlouhodobě plní spíše mladší organizace, s funkční webovou stránkou, sídlící v Praze a s jedním zakladatelem – fyzickou či právnickou osobou,“ říká Jakub Pejcal z Centra pro výzkum neziskového sektoru na Masarykově univerzitě v Brně.

Naším posláním je podporovat transparentnost a spolehlivost v neziskovém sektoru. Proto také spravujeme Značku spolehlivosti a dohlížíme na to, aby ji mohly dostat pouze organizace, které vedle řady dalších jiných povinností vydávají a zveřejňují kvalitní výroční zprávy,“ říká prezident AVPO ČR Marek Šedivý.

Podle něj se ale AVPO ČR nechce soustředit jen na vlastní členy a držitele značky. Svými aktivitami přispívá ke kultivaci a dobré pověsti celého neziskového sektoru. „Je třeba si přiznat, že jsou mezi námi i organizace, které často dělají úžasnou práci, ale ve své propagaci a otevřenosti vůči veřejnosti pokulhávají. Věříme, že zveřejněné standardy pro ně budou vodítkem a motivují je ke změně.“

Podle autora standardů a vedoucího hodnotitelů Značky spolehlivosti Aleše Mrázka by neziskové organizace neměly připravovat výroční zprávy jen proto, že jim to nařizuje zákon. Všem neziskovkám, včetně spolků a nadačních fondů, které ze zákona výroční zprávy sestavovat nemusí, doporučuje, aby jim věnovaly pozornost zejména v zájmu vlastní propagace a důvěryhodnosti.

Dobře připravená výročka je totiž skvělý materiál, který shrnuje všechny informace důležité pro dárce a další zájemce o práci dané organizace. V případě hodnocených neziskovek se výročními zprávami zabýváme. Nyní se s našimi zásadami a doporučeními budou moci seznámit i neziskovky, které Značku spolehlivosti nemají,“ doplňuje Mrázek.

***

Materiál se standardy zpracování výročních zpráv je ke stažení ZDE:

Standard pro zpracování výročních zpráv ke stažení

 CHCETE VĚDĚT JAK NA VÝROČNÍ ZPRÁVU? PŘIHLASTE SE NA KURZ, KTERÝ SE KONÁ 24.2 U NÁS V NROS.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace