Víte, co jsou podcasty?

22. 12. 2020

Podcast je v podstatě audio nahrávka, kterou si můžete poslechnout v počítači nebo na mobilním telefonu v nějaké aplikaci. Dá se říct, že jde o rádio, kde si volíte, co si zrovna poslechnete. Přečtěte si krátký článek o tom jak vznikal podcast Nahlídni a jaké jiné neziskové podcasty si můžete poslechnout. 

Zhruba před dvěma lety jsem objevil Podcasty. Vždy jsem měl rád moderní technologie, sociální sítě a sledoval jsem od začátku rozvoj Youtube. Dlouho už sleduji Youtube kanál Petra Máry a  na něm jsem se poprvé setkal s podcastem. Podcast je v podstatě audio nahrávka, kterou si můžete poslechnout v počítači nebo na mobilním telefonu v nějaké aplikaci. Dá se říct, že jde o rádio, kde si volíte, co si zrovna poslechnete.

Začal jsem pravidelně poslouchat několik podcastů, od Petra Máry, pak Dana Tržila a jeho Proti proudu, Deep talks Petra Ludwiga nebo podcasty od Brocast. Někdy šlo o rozhovory se zajímavými osobnostmi a někdy o povídání dvou lidí na různá témata, nebo monolog zajímavé osobnosti. Vždy jsem podcasty poslouchal při cestě do práce a z práce nebo při běhání. 

 

Motivoval mne Kovy

Jednou tak běžím Grébovkou a poslouchám podcast Linka s Terezou Salte a Kovym a tam slyším, že teď je ten nejlepší čas začít dělat svůj podcast. Výzva mne motivovala a začala se mi v hlavě honit myšlenka na vytvoření podcastu, který by byl o nezisku, vzdělávání, pomáhání a věcech, které mi jsou díky práci v Nadaci rozvoje občanské společnosti blízké. Zjistil jsem, že podobný nápad nemám sám.

 

Nahlídní je na světě

Nějakou dobu to trvalo, ale nakonec jsme vše dali s kolegyní Monikou Jindrovou z Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky dohromady a začali jsme tvořit a natáčet naše Nahlídni. Mezitím vznikl první neziskový podcast od Světlušky POTMĚ. Když už jsme měli několik dílů natočeno a vymýšleli jsme, kdy s podcastem půjdeme ven, objevil se Podcast pro neziskovky. Je nám jedno, že nejsme první, jde nám o obsah a dát posluchačům zajímavé informace o naší činnosti a také o tom jak to chodí v nezisku. 

 

Začínáme

Na začátku září jsme vypustili první díl našeho podcastu NAHLÍDNI. Mezi tím určitě vzniklo spoustu jiných podcastů o nezisku, jako je třeba Na tenké lince od Linky bezpečí. Jsme rádi, že vznikají, informují a ukazují svět neziskových organizací. Od začátku roku vyšlo 8 dílů našeho podcastu a děkujeme posluchačům za zvyšující poslechovost. Také děkujeme našim hostům, že nás nechali, abychom nahlédli do jejich života a práce a těšíme se na další rozhovory v příštím roc

Autor článku : Jan Placák

 

Poslechněte si aktuální díl Nahlídni. Sledujte nás a poslouchejte. Budeme moc rádi za všechny postřehy, nápady a jiné zprávy na email nahlidni@gmail.com

Podcast o vzdělávání, rozvíjení se a pomáhání nejen v nezisku připravuje NROS ve spolupráci s AVPO ČR a vychází každé druhé úterý. Zveme si zajímavé hosty a povídáme si o vzdělávání, rozvoji a o tom jak to chodí v nezisku. Najdete nás na Youtube , Spotify, Apple podcastech, Google podcastech, na stránce České podcasty a na Anchor.

Jednotlivými díly vás provází Jan Placák a Monika Jindrová. Hudební znělku vytvořila Eva Hosnedlová.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace