Zemřela Helena Dluhošová

25. 12. 2019

Dne 21. prosince 2019 zemřela po těžké nemoci PhDr. Helena Dluhošová, dlouholetá členka správní rady Nadace rozvoje občanské společnosti.

Helena byla vzděláním etnografka a témata týkající se českých krajanů, národnostních menšin i cizinců ji provázela celý život, byla její profesí i posláním. Ať už na Úřadu federální vlády, na Ministerstvu práce a sociálních věcí či Ministerstvu vnitra, všude působila ve prospěch národnostně odlišných lidí. Nikdy se nestala pouhou úřednicí, která plní příkazy. Ať už šlo o přesídlování českých krajanů z Černobylské oblasti, angažmá pro národnostní menšiny žijící na českém území, Romy a konečně pro cizince, pro jejichž integraci v naší společnosti pracovala doslova až do své smrti, vždy byla ve své práci viditelná pro okolí a byla v ní také šťastná. K jejím zvláště šťastným pracovním létům patřila práce v Kanceláři prezidenta Václava Havla. Na tuto etapu svého profesionálního života byla, a to oprávněně, velmi hrdá.

Dokázala vždycky partnersky spolupracovat s mnoha neziskovými organizacemi, o jejichž užitečnosti byla bytostně přesvědčena. Slovu 21, kterému pomáhala jak s romskými tématy, tak s projekty pro cizince, R-Mostům, kde působila dlouhé roky jako členka výkonného výboru a podílela se třeba na projektu Obchůdek Romen, a mnoha a mnoha dalším neziskovkám bude velice chybět.

Ve správní radě Nadace občanské společnosti pracovala mnoho let, angažovala se v její sbírce Pomozte dětem a také ve prospěch Vily Čerych, i v mnoha dalších projektech a peripetiích, které nadace za ta dlouhá léta prožívala. Její mírnost, kultivovanost, loajalita a slušnost k ní přitahovaly lidi a ona jim dávala najevo, že je tady i pro ně a že je mezi nimi ráda.

V Heleně nám odešla nejen kolegyně a kamarádka, která se angažovala ve prospěch demokracie v této zemi, ale i kus naší společné paměti na různé podoby všeho toho našeho veřejného snažení po roce 1990.

Málo kdo jí říkal Heleno. Skoro pro všechny byla Helenka. Tak tedy, Helenko, odpočívej v pokoji.

Tvoje NROS

V Praze, 23. prosince 2019

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace