Program 3P


Program překlenovací pomoci „3P“ byl  rozhodnutím správní rady Nadace rozvoje občanské společnosti letos pozastaven. Poslední, 5. výběrové kolo XII. ročníku programu nebylo vyhlášeno. Důvodem je snaha nadace zjistit potřebnost programu pro neziskové organizace především v rámci evropských dotací a také zmapování spolupráce neziskových organizací s bankami při předfinancování jejich projektů.

Tento ojedinělý program přinesl neziskovým organizacím v letech 2008 – 2020 překlenovací pomoc při předfinancování jejich projektů, které by jinak nemohly být realizovány. Celkem bylo poskytnuto 107 návratných nadačních příspěvků (dále jen NNP) v celkové výši 72.037.778,-Kč.

Přestože na začátku realizace programu panovaly ze strany NROS obavy ohledně splácení NNP, v průběhu 12 let se ukázala vysoká profesionalita, stabilita a finanční spolehlivost neziskových organizací v České republice. Všechny poskytnuté NNP byly ze strany neziskových organizací stoprocentně vráceny. Všem příjemcům NNP děkujeme za spolupráci.

Pokud máte o překlenovací pomoc zájem, prosíme, vyplňte náš dotazník.

https://forms.gle/acSjHLdjvS3cPtiF7

V případě dostatečného zájmu ze strany NNO a prokazatelné nemožnosti získat financování skrze bankovní produkty bude správní rada NROS jednat o možnosti znovuotevření programu.

Shrnutí programu je ke stažení ZDE

Aktuální dokumenty pro žadatele

 Vše, co potřebujete vědět o Programu 3P v roce 2020

Dotazy je možné zasílat elektronicky na adresu: jana.trombikova@nros.cz.


Jak to vidí…

„Roky jsme předfinancování našich beskydských projektů, a to i těch velkých, zvládali víceméně v rámci svého cash-flow díky překryvu různých projektů. Teď to poprvé úplně nevycházelo, tak jsme si chtěli půjčit. Účet máme už 20 let u stejné banky, takže ta nás má dokonale přečtené. Ví, že máme dobrou platební morálku a že za celou dobu jsme nebyli v problémech. A pak, když tam přijdete, slyšíte, že historie super, smlouva o dotaci taky, „kdybyste byli komerčním subjektem, není problém,  ale jste nezisková organizace, nevejdete se do tabulek, takže pardon“. Před těmi 20 lety to tak bývalo, dnes to docela překvapí. Za téhle situace je NROS a její „návratný nadační příspěvek“ (čili půjčka) dobrým řešením. Celkem jasné podmínky, dopředu víte, kolik vás to bude stát, rychlé a korektní jednání. Díky.“

Vojtěch Bajer, předseda ČSOP Salamandr

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace